Contact Form 7 version 2.0.1 - en to da translation catalogue (109 entries)

en: <strong>The database table for Contact Form 7 does not exist.</strong> You must <a href="%s">create the table</a> for it to work.
da: <strong>Contact Form 7's databasetabel findes ikke.</strong> Du skal <a href="%s">oprette tabellen</a>, hvis programmet skal fungere.

en: <strong>The database table for Contact Form 7 does not exist.</strong>
da: <strong>Contact Form 7's databasetabel findes ikke.</strong>

en: Contact Form 7
da: Kontaktformular 7

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
da: Kopier og indsæt denne kode i dit indlæg, side eller indholdet i en tekst-widget.

en: Save
da: Gem

en: Copy
da: Kopiér

en: Delete
da: Slet

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette din kontakt formular.
    Tryk 'Annullér' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Form
da: Formular

en: Mail
da: E-mail

en: To:
da: Til:

en: From:
da: Fra:

en: Subject:
da: Emne:

en: Additional headers:
da: Yderligere headers:

en: File attachments:
da: Filvedhæftninger:

en: Use HTML content type
da: Brug HTML til indholdet

en: Message body:
da: Besked:

en: Mail (2)
da: Email (2)

en: Use mail (2)
da: Brug email (2)

en: Messages
da: Beskeder

en: Sender's message was sent successfully
da: Afsenders besked blev sendt

en: Sender's message was failed to send
da: Det mislykkedes at sende afsenders besked

en: Akismet judged the sending activity as spamming
da: Akismet bedømte afsendelsen som forsøg på at spamme

en: Validation errors occurred
da: Der forekom valideringsfejl

en: There is a field that sender is needed to fill in
da: Der er et felt, som afsender skal udfylde

en: Email address that sender entered is invalid
da: E-mail-adressen, som afsender indtastede, er ugyldig

en: There is a field of term that sender is needed to accept
da: Der er et felt med betingelser, som afsender skal acceptere

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
da: Afsender indtastede ikke det rigtige svar på quizzen

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
da: Svaret, som afsender indtastede, matcher ikke CAPTCHA-kontrollen

en: Uploading a file fails for any reason
da: Uploadning af en fil mislykkedes af en eller anden grund

en: Uploaded file is not allowed file type
da: Uploadet fil har ikke en tilladt filtype

en: Uploaded file is too large
da: Uploadet fil er for stor

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: Contact
da: Kontakt

en: Edit Contact Forms
da: Redigér Kontaktformular 7

en: Edit
da: Redigér

en: optional
da: valgfrit

en: Generate Tag
da: Lav mærke

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Email field
da: E-mail-felt

en: Text area
da: Tekstboks

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelt

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: Acceptance
da: Accept

en: Make this checkbox checked by default?
da: Skal afkrydsningsfeltet være markeret som standard?

en: Make this checkbox work inversely?
da: Skal afkrydsningsfeltet virke omvendt?

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
da: * Det betyder, at en besøgende, som accepterer betingelserne, afmarkerer det.

en: CAPTCHA
da: CAPTCHA-kontrol

en: Quizzes
da: Quizzer

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
da: ' quiz|svar (f.eks. 1+1=?|2)

en: File upload
da: Filupload

en: Submit button
da: Send-knap

en: Name
da: Navn

en: Required field?
da: Påkrævet felt?

en: Allow multiple selections?
da: Tillad flere valg?

en: Insert a blank item as the first option?
da: Indsæt et tomt punkt som første valgmulighed?

en: Make checkboxes exclusive?
da: Skal afkrydsningsfelter være eksklusive? (altså så der kun kan vælges én?)

en: Choices
da: Valg

en: Label
da: Tekst på knap

en: Default value
da: Standardværdi

en: This field requires author's name
da: Dette felt kræver forfatters navn

en: This field requires author's URL
da: Dette felt kræver forfatters URL

en: This field requires author's email address
da: Dette felt kræver forfatters e-mail-adresse

en: Copy this code and paste it into the form left.
da: Kopier og indsæt denne kode i formularen til venstre

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Image settings
da: Billedindstillinger

en: Input field settings
da: Indstillinger for feltet

en: For image
da: For billedet

en: For input field
da: For indtastningsfeltet

en: * One choice per line.
da: * Et valg per linje.

en: Show
da: Vis

en: Hide
da: Skjul

en: File size limit
da: Begrænsning på filstørrelse

en: Acceptable file types
da: Tilladte filtyper

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
da: Bemærk, at du for at bruge CAPTCHA, skal have Really Simple CAPTCHA-pluginnet installeret.

en: Contact form created.
da: Kontaktformular oprettet.

en: Contact form saved.
da: Kontaktformular gemt.

en: Contact form deleted.
da: Kontaktformular slettet.

en: Database table created.
da: Databasetabel oprettet.

en: Failed to create database table.
da: Oprettelse af databasetabel mislykkedes.

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Settings
da: Indstillinger

en: Contact Form 7 needs your support. Please donate today.
da: Kontaktformular 7 behøver din støtte. Send en gave i dag.

en: Is this plugin useful for you? If you like it, please help the developer.
da: Kan du bruge dette plugin? Hvis du kan lide det, så hjælp udvikleren.

en: Your contribution is needed for making this plugin better.
da: Dit bidrag behøves, hvis pluginnet skal blive bedre.

en: Developing a plugin and providing user support is really hard work. Please help.
da: Udvikling af plugins og brugersupport er faktisk hårdt arbejde. Støt det!

en: Untitled
da: Uden titel

en: Your message was sent successfully. Thanks.
da: Din besked blev sendt. Tak.

en: Failed to send your message. Please try later or contact administrator by other way.
da: Beskeden blev ikke sendt. Prøv venligst senere eller kontakt administratoren på anden måde.

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
da: Kontrollen af indtastningerne viste fejl. Gennemgå venligst felterne og send det igen

en: Please accept the terms to proceed.
da: Acceptér venligst betingelserne for at fortsætte.

en: Email address seems invalid.
da: E-mail-adressen er ikke gyldig.

en: Please fill the required field.
da: Udfyld venligst de påkrævede felter.

en: Your entered code is incorrect.
da: Dit indtastede svar er forkert.

en: Your answer is not correct.
da: Dit indtastede svar er ikke korrekt.

en: Failed to upload file.
da: Filupload mislykkedes

en: This file type is not allowed.
da: Denne filtype er ikke tilladt.

en: This file is too large.
da: Filen er for stor.

en: Your Name
da: Dit navn

en: (required)
da: (påkrævet)

en: Your Email
da: Din e-mail

en: Subject
da: Emne

en: Your Message
da: Din besked

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
da: For at bruge CAPTCHA skal du have<a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> pluginnet installeret.
